downloadرییس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با بیان این‌که راهی جز ارتباط میان دانشگاه و صنعت برای توسعه و پیشرفت کشور وجود ندارد، گفت: ارتباط و کمک به صنعت از اهداف و علاقه‌مندی ما است و آن را پیگیری می‌کنیم.

دکتر امین‌رضا نقره‌آبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه و صنعت، اظهار کرد: با توجه به این‌که در خوزستان صنایع بزرگی وجود دارد که در سطح کشور صنایع مادر هستند، ارتباط بین دانشگاه، صنعت و دولت که به دنبال بهبود آن هستیم، می‌تواند نیازهای صنعتی کشور را در آینده برطرف کند.

وی افزود: برطرف‌شدن نیازهای صنعتی موجب ارتقای صنعت و بهره‌وری می‌شود. از سوی دیگر ارتباط با صنعت، دانشگاه‌ها را به سوی کاربردی فکر‌کردن، پیش می‌برد. دانشگاه‌ها باید علاوه بر برنامه‌های نظری، اقدامات عملی در راستای پیشرفت و توسعه کشور نیز در دستور کار داشته باشند؛ البته کارهای تئوری نیز مهم است و نباید از اقدامات تئوری که نشان از پیشرفت علمی است، غافل شد.

رییس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با بیان این‌که نیاز است که دولت ارتباط میان دانشگاه و صنعت را ایجاد کند، تصریح کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که “ما موظف هستیم در راستای توسعه ملی قدم برداریم”، دانشگاه‌ها با ارتباطی که با صنعت برقرار می‌سازند، هم خود این گام‌ها را بر می‌دارند و هم صنایع را غنی می‌کنند؛ دانشگاه‌ها و صنایع هرکدام نهادی مستقل هستند و این دولت است که کانال ارتباطی بین آن‌ها را پدید می‌آورد.

نقره‌آبادی با تأکید بر لزوم بهبود ارتباط بین دانشگاه و صنعت، گفت: اگر این ارتباط بهتر شود، دانشگاه‌ها در راستای کارهای صنعتی به‌شدت توسعه پیدا می‌کنند و از سوی دیگر وابستگی صنایع به خارج از کشور کاهش می‌یابد و یا حتی از بین می‌رود و تکنولوژی‌های جدید وارد صنعت می‌شوند. در این خصوص تاکنون کارهای بسیاری انجام شده اما هنوز، اقدامات بیشتری نیاز است.

وی در خصوص دلایل عدم موفقیت دانشگاه و صنعت در ایجاد این ارتباط، عنوان کرد: اهدافی که هرکدام از دانشگاه‌ها و صنایع در ابتدای تأسیس داشتند، با اهداف کنونی متفاوت است بنابراین انعطاف از آن اهداف به‌راحتی امکان‌پذیر نیست و ارتباط تدریجی است و نیاز به زمان دارد.

رییس دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با بیان این‌که لازم است مدیران دو محور ارتباط به این مسأله اعتقاد پیدا کنند، گفت: در ابتدا ارتباط به‌شدت رسمی بود و این موجب شد مدیران بدون آن‌که نیاز این ارتباط را درک کنند، کار را شروع کنند و به همین جهت کارها به نتیجه مطلوبی نرسید و این موجب بی‌اعتمادی میان دوطرف شد.

نقره‌آبادی ادامه داد: اکنون مدیران دو بخش به این نتیجه رسیده‌ا‌ند که برای توسعه و پیشرفت کشور راهی جز ارتباط میان دانشگاه و صنعت وجود ندارد و این موضوع را درک کرده‌اند؛ همین موجب شده که کارها از حالت دستوری‌ خارج و کارهای منطقی در جهت ایجاد ارتباط انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: باید بدانیم این ارتباط نیاز به زمان و البته چشم‌انداز روشنی دارد؛ در دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با توجه به ظرفیت منطقه و نوپا بودن دانشگاه، ۱۰۰ درصد هدف این است که به صنایع کمک کنیم و در کنار آن توسعه مرزهای دانش را داشته باشیم؛ ما به ارتباط با صنایع و کمک به صنعت علاقه‌مند هستیم و آن را پیگیری می‌کنیم.

تاریخ نگارش : بهمن ۵, ۱۳۹۴